Uvodna misel

 

Prihajajo časi, ki bodo od nas zahtevali večje ali manjše spremembe v naši miselnosti, načinu življenja in ne nazadnje tudi v odnosu do sveta in narave.

Te strani imajo namen predstaviti nekaj tistih ugotovitev, znanstvenih in izkustvenih, ki bi lahko pripomogle k temu, da bi si v prihajajočem obdobju prihranili kakšno težavo.

 

Gonilna sila sprememb v naravi je evolucija – težnja po napredovanju. Posledica te evolucije je tudi, da smo se ljudje večinoma oddaljili od opic. (Kot posebna veja na drevesu evolucije smo šli svojo pot). In kot vsaka evolucija, tudi naša še ni končana, na vrsti je zavest.

 

Veliko raziskav na tem področju je naredil fizik Peter Russell in jih nekaj pred 20 leti predstavil v video kaseti z naslovom: Prebujanje planeta – evolucija zavesti. Ni naključje, da s temi ugotovitvami sovpadajo ugotoitve fizikov o odnosu med naravo in zavestjo.

 

Pri razvoju naše zavesti, nam je lahko v veliko pomoč znanost. V naravi ni nič odveč in tudi znanost ne. Pravzaprav je nastala zato, da bi nam pomagala pri razumevannju narave in življenja. In skoraj neverjetno je, kako ji je to dobro uspelo, samo še pikica na i manjka, navedena v temi Kje smo.

 

Nekaj ugotovitev:

 

Nekateri fizikalni poskusi kažejo na to, da je narava, naš svet, neke vrste projekcija zavesti, manifestacija dogajanj na nivoju zavesti. Nekateri fiziki ga zato imenujejo tudi pojavna stvarnost ali manifestirano. Ne bo lahko, glede na ustaljene poglede na naš svet, sprejeti naslednje misli:

 

"Fizikalni pojmi so proste stvaritve človeškega duha in niso, kakorkoli že to zveni, enolično določeni z zunanjim svetom."

                                                                                                                          A. Einstein

Ko je Einstein objavil teorije relativnosti, tega še ni vedel, je pa na to opozarjal Nikola Tesla, človek, ki je posebna zgodba.

 

Takole se je ob podobni ugotovitvi izrazil eden največjih fizikov po Einsteinu:

 

"V kvantni fiziki je najpomembnejše dejstvo, da je razbila razumevanje Univerzuma kot nečesa, kar je zunaj nas.  Po tem Univerzum nikoli več ne bo to, kar je bil."

                                                                                                                                                 John Wheeler

 

 

In če zapišemo te misli še z besedami nekega matematika, ne spomnim se imena:

 

"Svet okrog nas je kot prostor z ogledali, v njih vidimo samo sebe oziroma to, kar je v nas, v naši zavesti."

 

Pridemo do logičnega sklepa:

 

"Če hočemo spremeniti svet, moramo spremeniti sebe."

                                                                         

In to bo vodilo za "spreminjanje sveta" na teh straneh.

 

To bi lahko tudi pojasnilo, zakaj ni večjih pozitivnih premikov v družbi, čeprav na tem dela veliko uglednih posameznikov, ustanov in gibanj. Za občutne spremembe v pozitivni smeri bo potrebno doseči t. i. kritično maso ozaveščenih ljudi, ki pa še ni dosežena in zaenkrat tudi ne kaže, da bo.

 

Druga ugotovitev fizike je, da obstaja samo ena zavest. Misel utemeljitelja kvantne fizike ob tej ugotovitvi:

 

"Očitno obstaja samo ena možnost: enotnost človeških zavesti. Njihova večplastnost je navidezna; v resnici obstaja samo ena zavest."

                                                                                                   Ervin Schroedinger, fizik

 

 

Podobno se je izrazil A. Einstein v misli, navedeni v nadaljevanju teh strani. Ta ugotovitev potrjuje tudi C. G. Junga, ki je veliko govoril o kolektivnem nezavednem. Pomembna ugotovitrev za razumevanje nekaterih dogajanj v naši družni in odpravljanje tistih z negativnimi trendi.

 

Tretja ugotovitev je, da čas na ravni zavesti, ki je bistvo, ne obstaja. Avtor teorij relativnosti o tem:

 

"Ljudje kot mi, ki verjamemo v fiziko, vemo, da je razlika med preteklostjo, sedanjostjo in prihodnostjo iluzija, ki se trmasto ohranja."

A. Einstein

 

Te ugotovitve lahko odgovorijo na marsikatero vprašanje, ki sicer ostane brez odgovora, npr. v času SP v nogometu aktualno vprašanje, kako je lahko hobotnica Paul v Oberhausnu nezmotljivo napovedovala zmage oziroma poraze nemške nogometne reprezentance. Odpira pa odgovor na to vprašanje neko novo dilemo, na katero je precej težje odgovoriti.

 

Te ugotovitve nam tudi omogoča vpogled v dogajanja v prihodnosti v naši družbi glede na trenutno stanje naše zavesti, ugotovitev o dogajanjih v našem svetu kot manifestaciji dogajanj na ravni zavesti pa možnost, da negativne trende obrnemo v drugo smer. Velike možnosti nam daje to tudi za iskanje vzrokov in načinov reševanja naših osebnih težav.

Stanje, v katerem zavest zaznavamo širše, je na zahodu znano kot transcendenca, na teh straneh bo pa opisano kot stanje širšega zavedanja.

 

Za naše življenje pomembna je tudi ugotovitev kvantne fizike, da ne obstaja nič, kar nima svojega nasprotja. (To je pravzaprav učil že grški filozof Heraklit pred skoraj 2.500 leti). O tem bo več govora v temi o življenju.

 

Tu so še fizikalni modeli superstrun, ki bi lahko skupaj z zgoraj navedenimi ugotovitvami pojasnili večino "nadnaravnih" dogajanj.

 

Mogoče še misel človeka, ki je očitno obvladal transcendenco:

 

Čudeži niso v nasprotju z naravo, ampak v nasprotju z našim pojmovanjem narave.

                                                                                                         

                                                                                                          Frančišek Asiški

 

Prispevek medijev k reševanju trenutne krize bi lahko bil, da raziščejo, kaj bi to utegnilo pomeniti za nas in nam to tudi na primeren način predstavijo, na nas pa, da te ugotovitve vnesemo v svoje življenje. Mediji imajo tokrat priložnost, da dobijo kakšno točko pri materi naravi s tem, da podprejo našo evolucijo. Mediji bi to verjetno že naredili, če nas ne bi zanimalo vse drugo bolj, kot znanost.

 

Bodo pa nekatere ugotovitve ob teh raziskavah za nas tudi neprijetne. Do tega je očitno prišel tudi fizik, ki je vedel precej več, kot je objavil:

 

"Če nameravaš opisati resnico, pusti eleganco krojaču."

A.    Einstein

 

Sam bi se trenutno podpisal pod verze Posvetilo iz Fausta.

 

Posebnega navdušenja nad temi ugotovitvami znanosti in tudi vsebino teh strani verjetno ni za pričakovati, ker, kot je ugotovila tudi že znana pisateljica:

 

"Veliko ljudi ima oči, ki ne vidijo, ušesa, ki ne slišijo in jezik, ki ne miruje."

                                                                                               

                                                                                                                 Agatha Christie

 

Na to, da to ni izum novejšega datuma, kaže nasvet antičnega matematika in poznavalca življenja, ki se skrajšano glasi:

 

"Nauči se molčati, poslušati in sprejemati."

                                                                     Pitagora

 

Upoštevanja vredna je tudi misel dobrega poznavalca fizike in življenja:

 

"Večje delo narediš, če rešiš dušo, kot če ustvariš vesolje, vesolje bo prešlo, duša pa ostane."

                                                                                                       Frančišek Asiški

 

Verjetno spet ena težje razumljivih misli, bi pa njeno razumevanje in vnašanje v življenje občutno spremenilo razmere v našem svetu.

 

Ena od naših težav je v tem, da je naš svet relativen, kot je ugotovil že Einstein. To pomeni, da obstaja o isti stvari hkrati več različnih resnic. Vse je odvisno od tega, iz katerega stališča na nekaj gledamo. Naša naloga ob teh dilemah bo opuščati ožja gledanja in se odločati za širša.

 

Primer bi lahko bilo vesolje. Do srednjega veka so astronomi mislili, da je Zemlja središče vesolja. Tako je videti, če vesollje gledamo iz Zemlje. Ta model je deloval in na osnovi tega modela so astronomi tistega časa znali izračunati poti planetov in sončne mrke.

V srednjem veku so po izumu teleskopa ugotovili, da Zemlja in planeti krožijo okrog Sonca. To je pojasnilo marsikaj, kar prejšnji model ni.

V novejšem času so astronomi ugotovili, da zaradi kroženja galaksije naš sončni sistem potuje po vesolju in da ni nobenega kroženja planetov okrog Sonca, so samo prepletanja njihovih poti.

Ob upoštevanju zgoraj navedene misli fizika Johna Wheelerja pa spet pridemo do novega,drugačnega modela, kakršnega poznajo vzhodni filozofi že od nekdaj.

 

Na teh straneh se ne bomo prepirali o tem, kateri model je pravilen, ker so pravilni vsi. Poskusili si bomo samo ogledati in razumeti nas, naše življenje in naš svet iz nekoliko širšega zornega kota, podobno, kot so to delali astonomi na svojem področju skozi zgodovino. Pri tem bomo imeli v mislih, da nobena sodba, noben opis, nobeno stališče do nečesa ni dokončno, vedno je mogoče razširiti zorni kot gledanja na nekaj in to še drugače, bolje opisati.

 

Drugo težavo predstavlja odpor naše zavesti za spremembe, tudi ko vemo, da bomo z njimi na boljšem. Tisti na duhovni poti poznajo ta problem kot odpor ega, da bi zgubljal svoj vpliv nad nami. Ker je manj ega tudi pogoj za boljšo družbo, bo zmanjševanje njegovega vpliva ena od naših poglavitnih nalog v prihajajočem obdobju.

 

Te strani niso namenjene znanosti, navedene ugotovitve bodo le pripomogle k razumevanju zakaj in kako naprej v kritičnem odobju za našo civilizacijo, ki je pred nami.

 

Veliko časa nimamo več na razpolago za preobrazbo naše miselnosti.

 

Naloga kitov je, da preprečijo, da bi človek, kot edini izvor negativne zavesti na Zemlji, uničil planet do te mere, da življenje na njem ne bi bilo več mogoče. Na obale nam prihajajo sporočat, da bitko s to našo negativno zavestjo izgubljajo. Če jo bodo dokončno izgubili, bo to za nas pomenilo nekaj podobnega, kot nam je napovedal Einstein za primer izumrtja čebel.

 

"In vendar se vrti" je trdil Galileo Galilei. In res se vrti ta naš planet, in se tudi še bo, samo brez nas, če nekaterih stvari ne bomo temeljito spremenili.

 

Eden od zakonov kibernetike pravi: kdor načrtuje nek sistem, mora biti pametnejši od tega sistema. In če nas je ustvarila narava, je ni modro učiti kdaj ima prav in kdaj ne. Do te ugotovitve so prišli že mnogi tudi brez kibernetike, naprimer:

 

"Naravo premagamo tako, da jo ubogamo."

                                                                          Francis Bacon

 

 

Gospodarska kriza, ki se zdaj začenja, se ne bo končala tako, kot bi si mi želeli, ampak tako, kot bo narava presodila, da je za našo vrsto najbolje. Priznati bomo morali nekaj pravice do naše vzgoje tistemu, ki nas je ustvarilo. Končno se tudi mi ne bi kar strinjali s tem, da nimamo nobene besede pri svojih otrocih.

 

Narava ima z nami drugačne načrte od tistih razmer, proti katerim gremo. Smo v fazi prehoda v obdobje, ko se negativen odnos do sebe, soljudi in okolja ne bo več toleriral. Ker je nepripravljenost naše družbe, da to naredimo očitna, bo vpliv narave na nas, z namenom, da to spremenimo, lahko precej neprijeten.

Glede na trenutne razmere in trende v naši družbi, utegne biti poseg narave podoben tistemu pred 250 milijoni let. Narava ima v načrtu za nas bistveno drugačno družbeno ureditev, kot je sedanja, tako, ki za naš sedanji način razmišljanja izgleda utopija. Nakazana bi lahko bila z mislijo Srečka Kosovela iz Integralov: V novi dobi bo vsak delavec človek in vsak človek delavec.

 

Kdor je že poskusil na preprost način pisati o novostih, ki občutno spreminjajo ustaljene poglede, vzorce, ve, da to ni lahko delo in da je tako pisanje lahko skritizirati. Se pa lahko vsaj tolažimo z naslednjo mislijo:

 

"Kritik je tisti, ki avtorju dokazuje, da ne dela tako, kot bi delal on, če bi znal."

                                                                                                            Karel Čapek

 

 

Namen teh strani sicer ni predstavljati znanstvene raziskave, teh nekaj ugotovitev je začasno na teh straneh, vseeno bom omenil še dve ugotovitvi iz tega področja:

 

"Sumim, da vesolje ni le bolj čudno, kot si predstavljamo, ampak bolj čudno, kot si sploh lahko predstavljamo."
                                                                                          John Haldane, 
britanski genetik

 

Ena od ugotovitev fizike je tudi, da se osnovni delci kvarki, ki sestavljajo atome in s tem tudi nas, nenavadno obnašajo, zato so jih imenovali čudnost 0, čudnost 1 in podobno.

 

Zato še opravičilo: Če živimo v čudnem vesolju in smo sestavljeni iz čudnih zadev, ne more biti drugače, kot, da smo tudi ljudje kdaj malo čudni, zato naj mi bo oproščeno, če bo na teh straneh zapisanega tudi kaj čudnega.

                                                                                                                

                                                       Naprej